21 listopada 2016 Udostępnij

Jak motywować pracowników i pobudzać ich do działania

Mamy tysiące osób, które nie angażują się w pracę, którą wykonują, ponieważ nie mają motywacji bodźców, które zmierzają do efektywnego działania. To znaczy, że menadżerowie, którzy uważają się za dobrych nie mają tak naprawdę żadnych osiągnięć. Chodzi więc o to jak tych pracowników motywować i pobudzać do działania.

Rutyna wrogiem wydajności

W każdej firmie najgorsze będzie to, gdy pracownicy popadną w rutynę. Wszystkie obowiązku zaczynają robić bez entuzjazmu i zaangażowania. To rutyna sprawia, że prawnik już nie ma 100% wydajności. Jeśli nie damy mu możliwości aktywniejszej pracy z zastosowaniem własnych przygotowanych metod działania i pomysłów to tak naprawdę ta wydajność dalej będzie spadać i ten pracownik praktycznie nic nam nie zrobi. Jeśli zastosuje się taką formę motywacji to wszystko sprawnie się zmieni.

Skutecznie zachęcaj do działania

Jeśli chcemy pobudzać pracownika do działania trzeba ich inspirować. Można użyć do tego odpowiedniej zachęty finansowej i pozafinansowej, które wzbudza w nich pewien poziom kreatywności czy też innowacyjności i przedsiębiorczości, które sprawią, że pojawi się więcej sil. Jednak zachęty, jeśli tylko mają być stosowane trzeba je dobrze dobrać oraz zdecydować jaka nagroda dla kogo będzie najpotężniejszym wyzwalaczem dalszej chęci do pracy.

Dla jednych większą zachętą są pieniądze, dla innych pochwała na forum publicznym w gronie pracowników. Jeszcze inni zamiast pieniędzy wolą wdzięczność, dobre słowo, rozmowę. Niezależnie od tego jaka forma będzie wybierana pamiętajmy, że w ten sposób jednamy sobie dobrą wolę a to bardzo wiele warte.

Pozyskiwanie klienta

Zadowolony pracownik = zadowolony klient = sukces firmy

Sukces firmy bezpośrednio wiąże się z tym jak ludzie dla nas pracują. Jeśli pracownik, który na co dzień ma kontakt z klientem będzie zadowolony to taka rozmowa lepiej przebiegnie i szansa na zdobycie klienta znacząco urośnie. Jest wiele takich elementów, które trzeba brać pod uwagę. Nie można zapominać, że wydajny pracownik musi mieć dobry humor, musi być pełen satysfakcji i wtedy powinien dobrze spełnia swoje zadania.

Tak ważna będzie aktywność kierowników przy skutecznym motywowaniu pracowników. Jeśli znajda oni dla pracownika dobre słowo to jest szansa na to, że uda się skutecznie wypracować to na czym zależy firmą a więc zadowolenie pracownika, które potem przełoży się na możliwości rozwoju firmy. TE elementy mogą mieć ogromne znaczenie, dlatego nie mogą być zapominane i zawsze będzie trzeba je brać pod uwagę, gdy chodzi o motywowanie pracowników w firmy do lepszego wykonywania zadań.

Hubert Kucharski

Redakcja 4webmedia.pl