9 marca 2020 Udostępnij

Proces 6-stopniowej rozmowy kwalifikacyjnej

Poniżej znajduje się 6 ogólnych kroków w procesie rozmowy kwalifikacyjnej. (6 kroków procesu rozmowy kwalifikacyjnej)

1.Krótka lista 

Pierwszym krokiem w procesie rozmowy kwalifikacyjnej jest uzyskanie krótkiej listy kandydatów do rozmowy. Może się to wiązać z wysłaniem CV i listu motywacyjnego dostosowanych do potrzeb kandydata w odpowiedzi na ogłoszone stanowisko lub przejściem przez proces aplikacji online. W niektórych przypadkach kandydat może zostać wezwany na rozmowę kwalifikacyjną na podstawie wyraźnego skierowania. 

2.Wywiad przesiewowy

Wiele firm ma teraz wywiad przesiewowy, aby ocenić, czy posiadasz kwalifikacje i ogólne zdolności do wykonywania pracy. Może być ona przeprowadzana telefonicznie lub osobiście, zwykle z agencją rekrutacyjną lub wewnętrznym konsultantem. Główną funkcją rozmowy przesiewowej jest zawężenie liczby kandydatów, którzy mają być wezwani na pierwszą rundę rozmów kwalifikacyjnych.

3.Wywiad pierwszej rundy
Często jest to pierwszy raz, kiedy spotykasz się z potencjalnym pracodawcą po raz pierwszy. Ich celem jest ocena, czy posiadasz umiejętności, predyspozycje i doświadczenie do wykonywania danej pracy. Postarają się również ustalić, czy jesteś w stanie wykonywać daną pracę, czy jesteś chętny do jej wykonywania i jak dopasujesz się do organizacji.

4.Wywiad przeprowadzony w drugiej rundzie

Druga runda wywiadu jest zazwyczaj miejscem, gdzie można spotkać się z różnymi menedżerami w organizacji. Najstarszy najemca z pierwszej rundy często bierze udział w drugiej, aby zapewnić ciągłość procesu. Osoba przeprowadzająca rozmowę będzie zazwyczaj starała się pogłębić wiedzę na temat interesujących ją zagadnień z pierwszej rundy. Kluczem do rozmowy w drugiej rundzie nie jest powtarzanie strachu z góry oraz powtarzanie i ponowne opowiadanie fascynujących historii, podkreślających Twoje unikalne punkty sprzedaży.

5.Wywiad trzeciej rundy

Niektóre firmy mogą oddzwonić do Ciebie na trzecią rundę rozmowy kwalifikacyjnej, aby być jak najbliżej 100% pewności, że podejmują właściwą decyzję o zatrudnieniu. Również w trzeciej rundzie może dojść do zmiany osobowości, a Ty możesz nawet zostać przedstawiony współpracownikom po raz pierwszy.

W trzeciej rundzie oczekuje się, że będziesz posiadał o wiele większą wiedzę o firmie niż w pierwszej i drugiej rundzie. Ważne jest, aby zaprezentować te obszerne badania, aby udowodnić panelowi dyskusyjnemu, że odrobiłeś swoje zadanie domowe.

Niektóre firmy mogą przejść do wywiadów czwartej i piątej rundy i dalej. Generalnie jednak, w Irlandii, proces wywiadu nie wykracza poza trzy rundy. Jeśli trzecia rozmowa kwalifikacyjna okaże się być rozmową końcową (dobrą wskazówką jest obecność właściciela lub dyrektora generalnego firmy), upewnij się, że przyniesiesz listę referencji, jeśli od razu otrzymasz ofertę pracy. 

6.Oferta pracy i sprawdzenie kontekstu

Ostatnią fazą procesu jest zazwyczaj oferta pracy, która jest uzależniona od tego, czy sędziowie wystawią Ci dobre referencje i być może dostarczysz skrypty/kopie swoich odpowiednich kwalifikacji.

W przypadku niektórych stanowisk i firm pracodawcy mogą nalegać na sprawdzenie Twoich danych osobowych, aby upewnić się, że jesteś tym, o kim mówisz w swoim CV lub że nie masz żadnych wyroków skazujących.

Jeśli jesteś zadowolony z oferowanego pakietu, to gratulacje! Masz nową pracę. Jeśli nie, być może między Tobą a Twoim pracodawcą będzie trochę do zrobienia, aby zagwarantować najlepszy pakiet.

Każda firma jest inna, a proces wywiadu różni się w zależności od firmy. Niektóre firmy podejmą decyzję w oparciu o pierwszą rundę, podczas gdy inne sprawią, że będziesz skakać przez obręcze, aby upewnić się, że są one blisko 100% pewni, jak to możliwe, że wybrali właściwego kandydata. Inne firmy mogą przeprowadzić rozmowy wideo lub prezentacje jako część procesu, podczas gdy wiele większych firm może nalegać na wypełnienie testów umiejętności. Traktuj te procesy jako płynne, w zależności od firmy etycznej i stanowiska, do którego zmierzasz, mogą się one różnić. Wyruszając w podróż powinieneś zapytać, co będzie się wiązało z procesem rozmowy kwalifikacyjnej, aby upewnić się, że jesteś przygotowany do długiej podróży, jeśli to konieczne.

Konrad Rogalski

Redakcja 4webmedia.pl