21 listopada 2016 Udostępnij

Czego nie robić podczas wystąpienia publicznego??

Jeśli chcemy dobrze wypaść w trakcie wystąpienia publicznego trzeba wiedzieć czego należy unikać. Największym problemem mówców jest duży stres, który może powodować kolejne błędy. Warto wiedzieć czego nie robić, by udało się ten stres jakoś pokonać.

Nieznajomość materiału

Nie ma chyba sytuacji gorszej niż niewiedza na temat, na którym się nie znamy. Nie ma mówców, którzy są przygotowani za bardzo, dlatego przed każdym wystąpieniem powinniśmy dobrze poznać temat. Najlepsi mówcy nie przygotowują się do wystąpień, ponieważ żyją one swoim tematem.

Czytanie prezentacji

Podczas wystąpienia publicznego powinno się mówić z pamięci, a czytanie z kartki to od razu gwarancja, że wystąpienie będzie nieudane. Może się tak zdarzyć, że zapomnimy czegoś i dlatego warto mieć pod ręką kartę, by tam zerknąć. Jednak patrzymy na widownię nie na nasza kartkę. Jeśli przygotowaliśmy prezentację to nie można czytać tego co znajduje się na slajdach. Można domyślnie liczyć na to, że jednak widownia potrafi czytać i slajdy sobie sama przeczyta a oczekuje od nas czegoś więcej i to właśnie trzeba im dać, trzeba interpretować to co na slajdach się znajduje.

Wybranie niewłaściwego miejsca

Jeśli występujemy publiczne trzeba znaleźć ku temu odpowiednie miejsce. Nie można stać z tyłu sceny, ale nie będzie można również znaleźć się za blisko widowni. Oba te elementy nie będą korzystne i trzeba o tym pamiętać. Trzeba sobie wszystko dobrze zaplanować razem z momentem pojawienia się na Sali. Nie można się spóźnić, ponieważ to dyskwalifikacja już na starcie.

Poradnik mówcy

Przedłużanie swojego wystąpienia

Mamy swój czas i ludzie również mają swoje możliwości, dlatego nie można przedłużać nadmiernie swojego wystąpienia. Warto szanować zarówno swój czas jak i też czas naszych słuchaczy. Postarajmy się powiedzieć to co przygotowaliśmy i po prostu po tym kończymy wystąpienie. Jego nadmierne przedłużanie w nieskończoność tak naprawdę nie ma sensu. Uczestnicy szybko zaczną się nudzić, jeśli zobaczą, że tak naprawdę to nie mamy nic do powiedzenia a stale mówimy i ciągniemy kolejne wątki bez większego sensu.

Nuda

Mówienie stale o suchych danych to najgorsze co można zrobić, wymaga to oczywiście wielkiego skupienia. Człowieka zaś nie może być cały czas skupiony. Jeśli nawet chcemy to nasz umysł z czasem się wyłączy i zacznie błądzić. Jeśli chcemy, by ludzie nas słuchali to raz na jakiś czas warto opowiedzieć jakąś historię z życia wzięta. Takie elementy zawsze słucha się najlepiej i będzie to świetne urozmaicenie naszego wystąpienia.

Konrad Rogalski

Redakcja 4webmedia.pl