21 listopada 2016 Udostępnij

Jak dobrze się zaprezentować podczas publicznego wystąpienia?

Zidentyfikowanie grupy słuchaczy

Jeśli przygotowujemy się do jakiegoś przemówienia warto sobie przemyśleć kto tak naprawdę będzie słuchaczem. Dzięki temu prezentujący może się dostosować do słuchaczy i przygotować taki język, który będzie dobrze przekazywał im informacje. Musimy także pamiętać o tym, że ludzie dzielą się na wzrokowców, kinestetyków i słuchowców. Dlatego trzeba umieć tak kierować swoim przemówieniem, że każdy kto się tam znajdzie niezależnie od tego do jakiej należy grupy znajdzie tam coś dla siebie i wyjdzie zadowolony.

Powinny się pojawiać jakieś graficzne dodatki, które udoskonalą to przygotowywane przez nas przemówienie. Kiedy wiadomo kim będą słuchacze i czego oczekują od prezentacji możliwe będzie definiowanie celów, które chce mówca osiągać. Powinny one łączyć w jedność wymagania słuchaczy oraz cele firmy. Warto także po wystąpieniu sprawdzić w jakim stopniu udało się te istotne cele osiągnąć.

Struktura prezentacji

Po przejściu tych wszystkich etapów będzie można rozpocząć planowanie struktury tej naszej prezentacji. Zasadą będzie, że najważniejszy jest porządek a wiec określenie co ma być na początek powiedziane. Chodzi o to, by dobrze zacząć i zainteresować tym co mamy do powiedzenia wszystkich słuchaczy. Często przyjmuje się metodę, w ramach której przechodzi się od rzeczy łatwych do trudniejszej tematyki. Niektórzy zaczynają od zagadnień ogólnych i potem starają się kolejne treści uszczegółowić.

Sztuka przemawiania

Trzeba pamiętać, że dobra wypowiedź to taka, która będzie stosownie zakończona. A takim najlepszym zakończeniem będą zawsze wnioski jakie trzeba przygotować. Dobrze sprecyzowane i wynikające z tego co powiedzieliśmy będą dla słuchaczy zadowalające.

Mowa ciała przede wszystkim

Przygotowanie do wystąpienia i ćwiczenia powinny nam zająć najwięcej czasu. Zapoznanie się z tematyka jest ważne, ponieważ będzie gwarantowało nam obycie w temacie i uda się nabrać pewności w tym co reprezentujący chce nam przekazać. Dlatego właśnie warto także pomyśleć o swojej postawie. Głos i postawa muszą tworzyć spójna całość z tym co będzie mówione. Na jakość prezentacji źle będą wpływać trzęsące się ręce czy też zbyt szybkie mówienie. Dlatego zachowanie spokoju będzie tak ważne.

Monika Pawlak

Redakcja 4webmedia.pl